Powierzchnia ogrodu nie powinna być zbyt płaska, jak również nie może być to nienaturalnie wyglądający ziemny kopiec. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przesuwanie niewielkich mas ziemi, by stworzyć zarówno lekkie wzniesienia, jak i obniżenia terenu. Uzyskujemy wówczas delikatną nierówność powierzchni gruntu , zbliżoną do naturalnej górskiej scenerii.
Kolejnym etapem jest ułożenie elementów kamiennych na uformowaną powierzchnię ogródka skalnego. Duże kamienie należy układać najszerszym, płaskim bokiem i częściowo wkopać w ziemię. Kamienie układamy tak, by zachować pewną nieregularność, pozostawiając miejsce dla roślin i drobniejszych kamieni. Po zakończeniu pracy można jeszcze skorygować układ, ponieważ nie zasadziliśmy jeszcze roślin. Wypełniając wolną przestrzeń pomiędzy kamieniami pamiętać należy także o dobrym drenażu podłoża, dodając do ziemi żwir i drobny piasek.
Pierwszej selekcji dokonujemy już w momencie lokalizacji ogródka skalnego – jeśli będzie on ulokowany w miejscu cienistym, zastosujemy rośliny typowe dla dolin potoków górskich, jeśli natomiast w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym w ciągu całego dnia te, które królują na turniach górskich. Lecz i po tej pierwszej selekcji okazać się może, że jedne rośliny preferować będą np. gleby kwaśne, inne zaś te z domieszką wapnia. Dlatego należy każdą roślinę traktować bardzo indywidualnie.
Pierwszym krokiem jest rozstawienie roślin w pojemnikach w przestrzeni ułożonych kamieni. Rozstawiamy je według siły wzrostu oraz wymagań siedliskowych. Warto przyjrzeć się uważnie zaplanowanej koncepcji roślinnej i w miarę możliwości na tym etapie prowadzić ewentualne zmiany. Wprowadzając rośliny do ogród należy mieć starannie przygotowane podłoże (np. wymieszane poszczególne składniki w kuwetach) i aplikować je bezpośrednio pod każdą roślinę. Pozwala to dobrać odpowiednie startowe podłoże indywidualnie pod każdą bylinę. Rośliny sadzimy w szczelinach, najlepiej nieco większych niż rozmiar pojemnika w jakich zostały zakupione. Wyjmuj je ostrożnie z pojemników i umieszczamy w dołku „zaprawionym” odpowiednio dobranym podłożem, uzupełniając nim pozostałe przestrzenie nie wokół bryły korzeniowej. Po zakończeniu tych prac zauważyć można, że rośliny są drobne i nie zakrywają gruntu. By ukryć te nieestetyczne fragmenty ogródka, można zastosować ściółkowanie lub uzupełnić wolne przestrzenie drobniejszymi kamykami do czasu, kiedy rośliny nie rozrosną się i pokryją całe alpinarium.
Artykuł napisany przez: wronek89
Artykuł pochodzi z serwisu www.autosport.media.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz