piątek, 20 stycznia 2012

Skalny ogród


ogrodyOgród skalny powinien tworzyć spójną całość z roślinnością dziatki. Najlepiej zakładać go w bliskim sąsiedztwie z istniejącymi już krzewami iglastymi, które będą doskonałym tłem dla alpinarium. Ważne jest też nasłonecznienie, czyli suma ciepła danego miejsca, która będzie decydować o doborze roślin.


Powierzchnia ogrodu nie powinna być zbyt płaska, jak również nie może być to nienaturalnie wyglądający ziemny kopiec. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przesuwanie niewielkich mas ziemi, by stworzyć zarówno lekkie wzniesienia, jak i obniżenia terenu. Uzyskujemy wówczas delikatną nierówność powierzchni gruntu , zbliżoną do naturalnej górskiej scenerii.





Kolejnym etapem jest ułożenie elementów kamiennych na uformowaną powierzchnię ogródka skalnego. Duże kamienie należy układać najszerszym, płaskim bokiem i częściowo wkopać w ziemię. Kamienie układamy tak, by zachować pewną nieregularność, pozostawiając miejsce dla roślin i drobniejszych kamieni. Po zakończeniu pracy można jeszcze skorygować układ, ponieważ nie zasadziliśmy jeszcze roślin. Wypełniając wolną przestrzeń pomiędzy kamieniami pamiętać należy także o dobrym drenażu podłoża, dodając do ziemi żwir i drobny piasek.


Pierwszej selekcji dokonujemy już w momencie lokalizacji ogródka skalnego – jeśli będzie on ulokowany w miejscu cienistym, zastosujemy rośliny typowe dla dolin potoków górskich, jeśli natomiast w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym w ciągu całego dnia te, które królują na turniach górskich.  Lecz i po tej pierwszej selekcji okazać się może, że jedne rośliny preferować będą np. gleby kwaśne, inne zaś te z domieszką wapnia. Dlatego należy każdą roślinę traktować bardzo indywidualnie.


Pierwszym krokiem jest rozstawienie roślin w pojemnikach w przestrzeni ułożonych kamieni. Rozstawiamy je według siły wzrostu oraz wymagań siedliskowych. Warto przyjrzeć się uważnie zaplanowanej koncepcji roślinnej i w miarę możliwości na tym etapie prowadzić ewentualne zmiany. Wprowadzając rośliny do ogród należy mieć starannie przygotowane podłoże (np. wymieszane poszczególne składniki w kuwetach) i aplikować je bezpośrednio pod każdą roślinę. Pozwala to dobrać odpowiednie startowe podłoże indywidualnie pod każdą bylinę. Rośliny sadzimy w szczelinach, najlepiej nieco większych niż rozmiar pojemnika w jakich zostały zakupione. Wyjmuj je ostrożnie z pojemników i umieszczamy w dołku „zaprawionym” odpowiednio dobranym podłożem, uzupełniając nim pozostałe przestrzenie nie wokół bryły korzeniowej. Po zakończeniu tych prac zauważyć można, że rośliny są drobne i nie zakrywają gruntu. By ukryć te nieestetyczne fragmenty ogródka, można zastosować ściółkowanie lub uzupełnić wolne przestrzenie drobniejszymi kamykami do czasu, kiedy rośliny nie rozrosną się i pokryją całe  alpinarium.

Artykuł napisany przez:
Artykuł pochodzi z serwisu www.autosport.media.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz